شنیده میشود بودجه شهرداری نهاوند امسال 34 میلیارد تومان پیشنهاد شده است------ساختمان دخانیات با حکم دادستانی تخریب می شود------خبرنگاران نهاوند از زحمات فرماندار تقدیر کردند---------ضوابط ساخت و ساز در نهاوند رعایت نمی شود ---------
 

بازهم تب و تاب انتخابات فضای سیاسی شهر را در بر گرفته است و در آستانه‌ی آزمایش و عرصه‌ای دیگر هستیم، آزمایشی که البته تجارب فراوان وتلخ و شیرینی را ازبرگزاری دوره های ما قبل آن اندوخته ایم و به دفعات است که آن را می آزمائیم .
اما متاسفانه بازهم ،علی رقم :تمام تلاش های صاحب نظران ،صاحب قلمان و روشنفکران اجتماعی، شاهد تغییر و دگرگونی اساسی و چشم‌گیر و اثرگذار در زمینه‌های مختلف فرهنگی،اقتصادی و اجتماعی در گستره‌ی جغرافیای شهرمان  نیستیم.

این‌که چرا با گذشت این همه سال و بالارفتن تمام مکانیزم های زندگی اجتماعی و شهری و همچنین ارتقاء سطح آگاهی و تحصیلات و فرهنگ مردم باز هم توسعه‌ی همه جانبه‌ی دیارمان با موانع جدی و روندی کند همراه است، جای بسی تاسف است و البته نیازمند به کنکاش و پژوهشی گسترده، ازسوی آگاهان فن و صاحب نظران دارد، که از حوصله‌ی این مطلب خارج است.

سوالات اساسی و زیادی وجود دارد، که بی شک اذهان خیل گسترده ای ازفرهیختگان،صاحب‌نظران، اندیشمندان و نخبگان را به خود مشغول کرده است .

به شکلی که وجود این همه فقر و کاستی و آسیب‌های اجتماعی و.. روح و روان آن‌ها را در خلوت، به سختی خواهد آزرد.

  نهاوند با دارا بودن قابلیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه ی بسیار بالا و بسترهای بسیار مناسب در زمینه‌های مختلف از جمله کشاورزی، دامداری، طبیعت و گردشگری، علمی، هنری و تاریخی و سرمایه‌های ارزشمند انسانی و اندیشمندانی نام آور و فرهیختگان دانشگاهی زبده و صاحب قلم، در رشته‌های مختلف و در بالاترین مدارج علمی ، متاسفانه هنوز از قافله‌ی تند پای توسعه و پیشرفت به نسبت سطح میانگین کشور بسیار عقب افتاده است.

وجود این زیرساخت ها ، اراضی و خاک مستعد و حاصل‌خیز، ، عرصه‌ منابع طبیعی ، جاذبه‌های تاریخی و گردشگری و طبیعی تنها بخشی بسیار کوچک از ظرفیت عظیم شهرمان نهاوند برای توسعه وآبادانی است.

اما با این تفاسیر بازهم حال سوال اینجاست که چرا با وجود در اختیار داشتن این شاخص‌های برتر توسعه و این زیر ساخت های عظیم انسانی، بایستی شاهد بالاترین ارقام آسیب‌های اجتماعی هم‌چون: بی‌کاری،فقر،طلاق،اعتیاد،مهاجرت نخبگان،نزاع‌ها،تعداد زیاد پرونده‌های حقوقی و کیفری،تکدی‌گری وباشیم؟

قصد ما سیاه‌نمایی نیست کما این‌که در سطور پیشین به شایستگی‌ها و ظرفیت‌های کم نظیر در حوزه‌های گوناگون سخن راندیم، تنها هدف این است که با اشاره به این شاخص‌ها و تحلیل آن‌ها راه چاره بجوییم و تاملی عمیق در باب این کاستی‌ها داشته باشیم و این‌که نهایتا راه‌کارهایی ارائه دهیم.

آن‌چه که حلقه‌ی مفقوده‌ی پاسخ سوال اساسی فوق است،بی‌گمان به رابطه‌ی دو سویه‌ی مردم و مسئولان بازمی‌گردد.

یقینا"چشم پوشیدن بر واضحات و ندیدن دردها و آلام این مردم، خطایی نا بخشودنی و گناهی بزرگ است

آیا وقت آن نرسیده که تلنگری بر اذهان خود بزنیم؟آیا زمان آن نرسیده که به خود آییم؟

این روزها این جمله را زیاد می‌شنویم؛«آزموده را آزمودن خطاست.» که در بحث ها و مجادلات انتخاباتی رقبا بسیار به گوش می‌رسد. این سخن زیبا و حکیمانه به زعم این نوشتار می‌تواند راه‌گشا و چراغ راه ما باشد، چرا که دستاوردها و عملکرد کاندیداها به وضوح قابل مشاهده است، و آزمودن دوباره ی برخی از کسانی که سال‌هاست بر مسند شورای شهر  و تصمیم گیری‌های کلان این دیار تکیه دارند و کارنامه‌ی مدیریتی و مسئولیت‌های آن‌ها بر کسی پوشیده نیست خطایی بس بزرگ است، لذا بر ماست که در آستانه‌ی این انتخاب جدید شاخص‌ها و فاکتورهای لازم شایستگی، تدبیر و علم و دانش ومردم‌گرایی و پاسخ‌گویی و نخبه‌گرایی وشایسته‌سالاری را مد نظر قرار دهیم،تا این‌که این بار نیز به راه خطا نرویم.


آینده و پیشرفت از آن مردمی است که قدرشناس فرصت ها و پاسدار دانایی و دانش خود باشند ، نه پیرو تملق گوی القاب و عناوین ونه پیرو جبهه گیری های کورکورانه قومی و قبیله ای و نژادی


:: برچسب‌ها: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای نهاوند, شهر خبر
ن : حسین صادقی
ت : چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٢
نظرات ()
 
تمام حقوق اين وب سايت و مطالب آن متعلق به حسین صادقی مي باشد