۱۵۰ تیم امداد نجات روستایی و شهری نهاوند در آماده باش هستند

نهاوند در 36 ساعت گذشته 6 بار لرزید که اولین زمین لرزه آن روز شنبه 14 شهریور ساعت 17 و 45 دقیقه و 54 ثانیه به بزرگی 2و یک دهم ریشتر در 2کیلومتری نهاوند و در باغ های منطقه گلزرد و در عمق 17 کیلومتری زمین رخ داد و بدون خسارت گزارش شد.

وی گفت: دومین زمین لرزه در همان روز و در ساعت 19 و 2دقیقه و 26 ثانیه  به بزرگی 3و دو دهم درجه در مقیاس ریشتر در 4 کیلومتری نهاوند و در مزارع روستای دهنو و در عمق 8 کیلومتری زمین رخ داد.

شهبازی افزود: سومین زمین لرزه روز شنبه 14 شهریور ساعت 19 و 6 دقیقه و 15 ثانیه به بزرگی 2و 5 دهم درجه ریشتر در 6 کیلومتری نهاوند و در مراتع روستای دهنو و در عمق 10 کیلومتری زمین به وقوع پیوست. 

رئیس جمعیت هلال‌ احمر نهاوند اظهار داشت: چهارمین زمین لرزه در ساعات اولیه یک شنبه 15 شهریور ساعت 2 و 48 دقیقه و 37 ثانیه بامداد به بزرگی 1و6دهم درجه ریشتر در 5 کیلومتری نهاوند و در مزارع روستای زرامین علیا و در عمق 10 کیلومتری زمین بود.

شهبازی گفت: پنجمین زلزله عصر دیروز ساعت 18و 55 دقیقه و 8ثانیه به قدرت 1و5 دهم درجه در مقیاس ریشتر در عمق 10 کیلومتری زمین و محل آن7 کیلومتری نهاوند25 کیلومتری فیروزان و 33 کیلومتری نور آباد، لرستان بود.

وی بیان کرد: ششمین زمین لرزه شب گذشته ساعت 20و24دقیقه و10ثانیه به3و 2دهم درجه در مقیاس ریشتر در  عمق 8 کیلومتر و محل آن6 کیلومتری نهاوند، 31 کیلومتری اشترینان، لرستان32 کیلومتری الشتر، لرستان به وقوع پیوست. 

رئیس هلال احمر نهاوند تاکنون هیچ نوع گزارشی از خسارات احتمالی به این جمعیت اعلام نشده و 150 تیم امدادی روستایی و شهری به همراه ستاد بحران شهرستان نهاوند و دستگاه‌های خدمات‌رسان در آمادگی کامل به سر می‌برند.

شهبازی گفت: خوشبختانه وقوع این نوع زلزله‌ها با شدت ریشتر کمتر انرژی زمین را تخلیه می‌کند و از وجود حادثه ناگوارتری جلوگیری می‌کند ولی در سال‌های اخیر ستاد مدیریت بحران شهرستان به همراه هلال احمر ضمن برگزاری چند رزمایش بزرگ برای مقابله با حوادث طبیعی و تصادفات جاده ای 15 تیم 30 نفره واکنش سریع در شهرستان نهاوند و روستا‌های آن تشکیل شد.

وی افزود: در مجموع نزدیک به 500 نفر نیروی واکنش سریع امداد و نجات توسط جمعیت هلال احمر نهاوند دوره‌های مختلف آموزشی را طی کردند وبه ماموریت‌های استانی و خارج استانی اعزام شدند که هر تیم متشکل از 30 نفر است و از این 15 تیم 6 تیم مستقر در روستا مراکز، دو تیم مخصوص تصادفات جاده‌ای محور نهاوند، بروجرد، نهاوند، کنگاور و 7 تیم نیز به عنوان یگان ضربت در بخش مرکزی مستقر هستند.

رئیس جمعیت هلال‌ احمر نهاوند گفت: بیش از 5500 نفر عضو باشگاه امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر شهرستان نهاوند هستند که در 3 حوزه جوانان، امداد و امور داوطلبان با زیر مجموعه‌های دانشگاهی، دانش آموزی، اداری و روستایی مشغول به فعالیت و خدمات رسانی به جمعیت بیش از 190هزار نفری این شهرستان در حوادث مختلف هستند.

شهبازی اظهار داشت: شهرستان نهاوند بر روی چندگسل فعال و زلزله خیز قرار دارد و خطرات دیگری مانند سیل، طوفان وحوادث جاده ای باعث شده است جمعیت هلال احمر نهاوند همیشه در آمادگی کامل باشد و با توجه به تردد زائران حسینی از جاده های نهاوند به سمت کربلا و مشهد همیشه 2 تیم  امداد نجات جاده‌ای به صورت شبانه روزی در آماده باش هستند و 13 تیم دیگر نیز در حالت آماده هستند.

وی گفت: با توجه به لزوم آموزش روش‌های مقابله با زلزله به دانش‌آموزان و دانشجویان تاکنون بیش از 3000 دانش آموز و دانشجو در سال های اخیر برای مقابله با بلایای طبیعی و زلزله در مدارس آموزش دیدند که در سال تحصیلی جدید نیز مربیان امداد و نجات این جمعیت در مدارس و دانشگاه ها مهارت‌های امدادی را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند.

رئیس جمعیت هلال‌ احمر نهاوند بیان کرد: با توجه به زلزله خیز بودن این شهرستان وجود یک پایگاه انتقال خون دائمی در نهاوند ضروری است همچنین اضافه کردن چند انبار مواد غذایی و چادر و مواد اولیه امدادی در نهاوند و اطراف آن بسیار ضروری است.

/ 0 نظر / 44 بازدید