۱۶۸ هزار تن یونجه از مزارع نهاوند برداشت شد

به‌طور متوسط از هر هکتار یونجه 12 تن علوفه تازه و تر برداشت می‌شود و با توجه به این‌که سطح زیر کشت این محصول در شهرستان نهاوند 3500 هکتار است در هر دوره 42 هزار تن یونجه برداشت‌شده است.

وی گفت: شهرستان نهاوند از نظر تولید یونجه و پرورش دام سبک و سنگین با بیش از 300 هزار رأس دام سبک و سنگین قطب تولید محصولات دامی در استان همدان به شمار می‌رود بنابراین هرسال سطح زیر کشت یونجه آن در حال‌توسعه و گسترش است.

 سرپرست جهاد کشاورزی نهاوند افزود: کشاورزان نهاوندی برای تولید علوفه یونجه برای تعلیف دام‌های خود از انواع ارقام بذر یونجه پربازده مناسب با شرایط آب‌وهوای نهاوند استفاده می‌کنند که در طول دوره کاشت محصول از بهار تا پاییز حداقل 4 دوره به شکل مکانیزه برداشت یونجه دارند.

باقری بیان کرد: دامداران و کشاورزان نهاوندی از ارقام پر محصول پایه کوتاه و پایه‌بلند پهن‌برگ استفاده می‌کنند که به دو صورت دیم و آبی کشت می‌شود و برای جلوگیری از مصرف آب 80 درصد مزارع یونجه به شکل بارانی آبیاری و تمامی مراحل کاشت داشت و برداشت آن به‌صورت مکانیزه است.

سرپرست جهاد کشاورزی نهاوند اظهار کرد: سطح زیرکشت یونجه استان بیش از 48 هزار و 767 هکتار است و سالانه 620 هزار تن یونجه تولید می‌شود که به‌تنهایی در شهرستان نهاوند با 3500 هکتار سطح زیرکشت و در 4 چین بیش از 168 هزار تن تولید محصول می‌شود.

وی گفت: یونجه یکی از اصلی‌ترین علوفه‌های تولیدی استان و شهرستان نهاوند که با شرایط آب‌وهوای در نهاوند به‌علت استقبال دامداران، کشاورزان و وجود زمین‌های مرغوب و آب فراوان و سوددهی خوب و مقرون‌به‌صرفه بودن علاوه بر نیاز دامداران شهرستان به سایر نقاط کشور مانند استان‌های قم، اصفهان و شیراز صادر می‌شود.

وی افزود: در شهرستان نهاوند با توجه به آب‌ و هوای معتدل کوهستانی عمر مفید بذر کاشته شده یونجه 8 سال بوده در حالی‌ که در بعضی از مناطق عمر مفید بین 6 تا 7 سال است و به‌مرورزمان عملکرد تولیدی آن کاهش‌یافته یا یونجه کشت‌شده از بین می‌رود.

/ 0 نظر / 305 بازدید